Du visar för närvarande Från Québec till Sverige via översättaren Sofia Lindelöf

Från Québec till Sverige via översättaren Sofia Lindelöf

Québec är årets hedersgäst på Bokmässan i Göteborg i höst. Den franskspråkiga kanadensiska provinsen är känd för både sin kulturella identitet och litteratur. Sofia Lindelöf har översatt två titlar från Québec som kommer ut på Thorén & Lindskog lagom till Bokmässan.

Inför att Québec står som Guest of Honour på Bokmässan 2026 kommer två titlar från provinsen ut hos Thorén & Lindskog: Kvinnan som flydde av Anaïs Barbeau-Lavalette och Manikanetish av Naomi Fontaine. Båda är översatta av Sofia Lindelöf som tidigare översatt från tyska för förlaget.

– Jag har ingen tidigare relation till Québec så de här böckerna har öppnat dörrar till världar som var helt nya för mig. I båda översättningarna har jag fått vara extra uppmärksam på ord och uttryck som är specifika för de här kontexterna. Jag har lärt mig mycket nytt och det är ju en av sakerna som är så roligt med översättning – möjligheten att få resa i tid och rum och komma människor nära även om man inte får möjligheten att träffa dem fysiskt, säger Sofia Lindelöf.

Inblick i Québecs konstliv och historia

Författaren Anaïs Barbeau-Lavalette kommer till Bokmässan i Göteborg i höst för att prata om sin prisbelönta roman Kvinnan som flydde. I romanen återskapar författaren sin mormors livshistoria och undersöker samtidigt teman som feminism, moderskap och rasism. Barbeau-Lavalette lärde aldrig känna sin mormor Suzanne Meloche då hon övergav sina barn för konsten, kärleken och den personliga friheten.

– Det var spännande att få en inblick i en del av Kanadas historia som jag inte hade hört så mycket om. Barbeau-Lavalette skildrar bland annat 30-talets fattigdom och modernismens utmaningar i efterkrigstidens katolska och konservativa Québec på ett personligt, detaljerat och ofta roligt sätt. Hennes språk är lika kreativt, lustfyllt och fullt av överraskningar som hennes mormors liv. Det är både en utmaning och en ynnest att vara hennes svenska röst, säger Sofia Lindelöf.

En skildring av innufolkets vardag

Den andra titeln från Québec som Sofia Lindelöf har översatt är Naomi Fontaines Manikanetish. Boken handlar om den unga innukvinnan Yammie som lämnar sitt liv i Québec City för att arbeta som gymnasielärare i det lilla samhälle där hon föddes, Uashat, som ligger i ett av Québecs reservat. Under ett utmanande år kommer Yammie ungdomarna nära, och genom att se dem mogna och utvecklas, närmar hon sig sina egna rötter.

– Boken utspelar sig i en värld som är okänd för mig och självklart har jag stött på ord, begrepp och kulturella fenomen som jag inte kände till förut. Men det betyder inte att allt känns främmande. Naturen och skogen har en självklar plats i boken precis som i mycket nordisk litteratur, och i mitt eget liv, och det är fint. Fontaines berättarperspektiv bidrar också till att sänka trösklarna för den som inte har så mycket kunskap om Kanadas urfolk. Yammie tillhör innufolket men har tillbringat större delen av sin uppväxt utanför reservatet. Hon beskriver livet i reservatet både inifrån och utifrån, känner både tillhörighet och utanförskap, säger Sofia Lindelöf.

Kvinnan som flydde av Anaïs Barbeau-Lavalette utkommer i september 2026.

Manikanetish av Naomi Fontaine utkommer i september 2026.

För Thorén & Lindskog har Sofia Lindelöf tidigare översatt Peter Stamms Agnes, Sju år, Ta vägen och Världens milda likgiltighet, och Martin Suters Small world.