”En osentimental och välskriven bok om att vara barn och utlämnad.” Så skriver BTJ:s recensent om Walle Wigers nya roman.
I Valle Wigers mycket fina roman Revolutionens svaga hjärta får vi följa med Ludde till Mallorca dit han åker för att fira sin syster Amandas 50-årsdag. Men deras bror Fredrik dyker inte upp som han lovat. Syskonen har inte haft kontakt på många år och vistelsen öppnar dörren mot deras kaotiska barndom och den tragiska händelse som splittrade syskonen. Allt till ekot av 70-talets politiska slagord, somrarna i hippiekollektivet och de delade drömmarna om att kunna läka de trasiga relationerna.
BTJ:s recensent Birgitta Ehn Eliason skriver i sin anmälan av boken bland annat (i BTJ-häftet nr 16, 2026.): ”Miljö- och karaktärsbeskrivningarna i boken är fantastiska …” och ”En osentimental och välskriven bok om att vara barn och utlämnad.” Och ger den helhetsbetyget 5 (briljant).
Läs mer om Revolutionens svaga hjärta